Pastelowy salon lub sypialnia – jak dobrać kolor ścian, podłogi, mebli i dodatków

Pastelowe wnętrza są łagodne i przyjemne w odbiorze, dzięki czemu działają kojąco na nasz układ nerwowy. Nie dziwi więc fakt, że pastelowe salony czy sypialnie w pudrowych kolorach są obecne w domach wielu Polaków. Takie aranżacje to jednak całkiem spore wyzwanie, dlatego tym razem podpowiadamy, jak zestawiać ze sobą pastelowe kolory i jak sprawić, by wnętrze było nie tylko subtelne, ale także ciekawe.

Zasady łączenia pastelowych kolorów

Barwy pastelowe należą do rodziny kolorów bladych, czyli takich, które cechują się dużą jasnością i małym nasyceniem. Z uwagi na swoją delikatność, dają naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Można je bowiem zestawiać z innymi, pokrewnymi odcieniami, tworząc kobiece i delikatne wnętrza monochromatyczne.

Popularną praktyką są także kompozycje harmonizujące/analogiczne, polegające na łączeniu różnych pasteli sąsiadujących ze sobą na kole barw. Z kolei w harmonii komplementarnej kluczowe jest dopełnianie się kolorów leżących na przeciwległych stronach wcześniej wspomnianego koła.

Jak w takich zestawieniach prezentować się będą pastelowe sypialnie czy salony?

Pastelowe wnętrza – jak dobrać do nich kolorystykę wyposażenia

W kole barw wyróżniamy 3 kolory podstawowe (niebieski, żółty i czerwony) oraz 3 tony pochodne (pomarańczowy, fioletowy oraz zielony). Każdy ze wspomnianych odcieni posiada swój pastelowy odpowiednik, w którym dostrzec można wyraźną domieszkę bieli. O jakich barwach mowa?

Pastelowe róże i fiolety we wnętrzach

Do rozbielonych odcieni różów i fioletów zaliczyć można m.in. liliowy, lawendowy czy pudrowy róż. Jak stworzyć z nimi kompozycje?

Harmonię małych kontrastów osiągnąć można poprzez połączenie ścian w kolorze jasnego różu z tekstyliami w odcieniach bladej czerwieni lub pomarańczu. Sypialnia pastelowa, w której wykorzystano takie zestawienia kolorystyczne, będzie bardzo dobrze zgrywać się z bielonymi deskami podłogowymi, takimi jak np. Dąb Unique 1R Ivory & White.

Z kolei w pokoiku dziecka zaaranżowanym w duchu harmonii komplementarnej, polecane jest połączenie pudrowego różu z pastelowym cyjanem. Takie wnętrze będzie dobrze współgrać z bieloną podłogą o wzorze trójrzędowej klepki (np. One_4Her).

Pastelowe pomarańcze w salonie i sypialni

Jak zaaranżować wnętrze z wykorzystaniem koloru mandarynkowego, brzoskwiniowego lub łososiowego?

Pastelowa sypialnia, w której pomalowano ściany na jedną z wyżej wspomnianych barw, będzie dobrze prezentowała się w otoczeniu bladoróżowych lub jasnożółtych akcentów (zasłon, poduch, osłonek na doniczki). W takim wnętrzu warto postawić na podłogę w kremowych odcieniach drewna, np. model Two_4Him.

Z kolei w pastelowym salonie z brzoskwiniowymi lub łososiowymi ścianami, komplementarne zestawienie uzyskamy dzięki błękitnym dodatkom. Całą aranżację dopełni podłoga w naturalnych kolorze drewna np. Sense z kolekcji NoLimits Collection czy Hope z Melody Collection.

Pastelowe zielenie we wnętrzach

A jak zaaranżować pokoje z pistacjowymi lub miętowymi ścianami?

Sypialnia w pastelowych kolorach, w której połączono rozbieloną zieleń z bladą żółcią lub z kolorem cyjanowo-limonkowym, to gwarancja harmonizującego, ale ożywczego wnętrza. Do takich barw pasować będzie podłoga w odcieniu miodowym, np. model Fortune z kolekcji Smart Collection.

Z kolei salon pastelowy, w którym pragniemy uzyskać efekt kontrastu, można zaaranżować poprzez połączenie pistacjowych ścian z rozbielonymi odcieniami fioletów np. bladą magentą. Miętową farbę zestawmy z kolei z jasnym różem.

Pastelowy niebieski w pokojach

Błękity i gołębi niebieski połączone z bladym cyjanem lub jasnym liliowym, to gwarancja wnętrz zharmonizowanych i bardzo kojących.

Z kolei przestrzeń z kontrastującymi ze sobą pastelami stworzyć można poprzez zestawienie rozbielonego niebieskiego z bladym pomarańczowym.

Do pastelowego niebieskiego pasować będą drewniane podłogi warstwowe w odcieniu bursztynowym (np. model Evolution z kolekcji Smart Collection).

Sypialnia lub salon z pastelowym żółtym

Wanilia i krem, czyli rozbielone odcienie żółtego, tworzą polichromatyczną harmonię z bladym pomarańczem oraz jasną zielenią. Takie nienachalne, bardzo wyciszające zestawienia, dobrze odnajdują się zarówno w pokoju dziecka, jak i w sypialni.

Z kolei energetyczny, pastelowy salon zaaranżować można poprzez kompozycję komplementarną, opierającą się na jasnożółtej bazie i bladoniebieskich dodatkach. Do takich połączeń pasować będą czekoladowe oraz kasztanowe podłogi (np. Średniowieczny Zamek 1R z kolekcji ręcznie postarzanych podłóg drewnianych Timeless Collection).

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/pastelowy-salon-lub-sypialnia-jak-dobrac-kolor-scian-podlogi-mebli-i-dodatkow/