Usuwanie malware ze strony www to zadanie dla specjalisty

Co trzeba wiedzieć o WordPress wirus?

WordPress okazał się w ostatnich latach tak wziętym CMS-em, iż ilość sklepów oraz witryn działających z jego zastosowaniem liczy się w tym momencie w milionach. Częstotliwość stosowania tego systemu zarządzania treścią sprawia, że strony postawione na WordPressie są ulubionym celem ataków cyberprzestępców. W przypadku zawirusowania strony złośliwym oprogramowaniem, niezbędne będzie czyszczenie zainfekowanego WordPressa.

Jak zidentyfikować zawirusowanego WordPressa?

Ze strony rozsyłana jest niechciana poczta? Logowanie jest niemożliwe? Wpisy na stronie zostały zmienione bez Twojej wiedzy? A może na witrynie pojawiły się linki do nieznanych Ci adresów? To raptem kilka z potencjalnych oznak alarmujących o zawirusowaniu witryny. W takim przypadku wymagane jest bezzwłoczne działanie, żeby usunąć przyczynę infekcji, a następnie przywrócić stronę do należytego funkcjonowania. Naprawa zawirusowanego WordPressa często przekracza wiedzę ludzi, którzy każdego dnia parają się tylko tworzeniem sklepów oraz stron www na tym CMS-ie, toteż czyszczenie WordPressa ze szkodliwego oprogramowania lub po atakach hakerów warto zlecić fachowcom od tego typu działań.

Jak przebiega usuwanie infekcji ze strony www?

Spece podejmujący się usuwania wirusów ze stron tworzonych na WordPressie w obrębie swoich operacji naprawczych wykonują szczegółowy przegląd plików oraz baz danych strony. Weryfikują kod użytych na stronie wtyczek oraz motywów, a także pliki wp-config oraz htaccess. Podczas czyszczenia zainfekowanego WordPressa implementowane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, które zredukują niebezpieczeństwo kolejnych infekcji. Jeżeli długotrwałe zawirusowanie mogło spowodować włączenie strony do spisu wykluczeń (m.in. w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z WordPressa eksperci podejmują też wymagane czynności w celu wykreślenia jej z tego typu “czarnych list”. Okresowe aktualizowanie WordPressa oraz stosowanych na stronie www wtyczek jest niezmiernie ważne, gdyż usunięcie wszelkich następstw ataku hakerskiego nie jest gwarancją, że analogiczny kazus nie zdarzy się za jakiś czas.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]