Okna zabytkowe – renowacja i rekonstrukcja

Chcesz kupić okna drewniane zabytkowe? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie lepiej niż te produkowane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją budynków. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich cenę w znacznym stopniu wpływa także wiek. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna muszą być remontowane według przepisów – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z użyciem kupionych w sklepach surowców. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są również otwierane od góry, co sprawia, iż potrzebne stają się lufciki, z użyciem których możemy wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, jaki posiada sporo dobrych stron, lecz potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go zepsuć. Z tego względu tak istotne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, a ta wymaga dużych umiejętności – ten rodzaj okna cechuje się bowiem użyciem wielu, obecnie już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z tym, nawet najlepsi specjaliści nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają uprawnień potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym razie przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Dane firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]