Co mają na celu psychologiczne badania operatorów maszyn?

Dowiedz się, komu zlecić badania operatorów Bielsko Biała.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i wyjątkowo wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują też zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: czego trzeba się spodziewać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają istotnie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne i osobowościowe, testy inteligencji i testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia należy podejść otwarcie. Liczy się dokładność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w wypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Poznając ją sprawdzamy, czy poddana badaniom osoba będzie umiała w dość szybki sposób reagować na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również predyspozycje do widzenia steroskopowego, oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto może je wykonywać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić tylko psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]