Chirurgia stomatologiczna – czy należy obawiać się takich zabiegów?

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla większości pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.