Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Osłona fundamentów przed szkodliwym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się negatywnie na zdrowiu lokatorów.

Kto przeprowadzi zabezpieczenie fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto powierzyć opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale również w przywracaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danej sytuacji. Wszak zastosowanie należytych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Ważna jest także dokładna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można określić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów też warto zlecić profesjonalistom, ponieważ kardynalnym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) bądź wykorzystanie ich tanich substytutów, nie posiadających analogicznych parametrów wodochronnych. Nieodpowiednie wykonanie prac czy użycie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgocią może skutkować, że będzie ona nieefektywna.