Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Jeżeli potrzebujesz zamówić badania kierowców Bielsko Biała, wejdź na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, percepcja prędkości, podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]