Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

Potrzebujesz złotej monety? Kliknij tu.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mogą skorzystać z wielu różnych propozycji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm działających na rynku metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są bite w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich w kilku aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich kapitału, dlatego też ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w kolekcjach tematycznych lub w związku z znaczącymi rocznicami, więc ich wygląd niesłychanie sporadycznie jest modyfikowany. Na ogół złote monety bulionowe wybijane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie rocznikiem emisji. Istotne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich rzeczywistą wartość wyznacza czystość oraz waga wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 oz

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednakże emitenci wypuszczają także monety o nominale 1/2 czy 1/50 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są na ogół ze złota najwyższej próby (.999), ale np. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety, a przez to zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o ilości czystego złota, które się w nim znajduje.

W ofercie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc wspomniane wyżej Krugerrandy, chińską Pandę czy brytyjską Britannię.

Dane firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]