Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które stosują odroczone czasy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego uregulowania zobowiązań. Poza tym jest to również najlepsze wyjście dla firm potrzebujących kolejnych form sfinansowania kosztów związanych z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak efektywny? O czym powinny wiedzieć przedsiębiorstwa, które zdecydują się na tę metodę finansowania? W jaki sposób ustrzec się możliwych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zwykle kojarzony jest zwłaszcza z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją różnych rodzajów umów, a wykup należności jest tylko jedną z nich. Polega on na wykupieniu zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli firmy. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także inne usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz porady finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju rzutują postanowienia kodeksu cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Faktoring dla biznesu – jak znaleźć ofertę?

Oferty kolejnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy bardzo różne. By uniknąć pomyłek, których efektem mogą być duże problemy, należy starannie przemyśleć wszystkie z nich. Niezbędne będą wtedy odpowiednie kwalifikacje, których nierzadko po prostu nie posiadamy. Z tego względu wybór oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, który zagwarantuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien wydatek, jednak zwykle okazuje się, że w ten sposób unikniemy problemów.