Niezbędne informacje w temacie systemu SWIFT. Przekonaj się!

Mimo, iż de facto każdego dnia korzystamy z usług bankowych, sporo osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw sprawnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Z systemu SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego typu. Poza nim np. w Polsce funkcjonują też z systemów: SORBNET, Express Elixir oraz SEPA.Na świecie funkcjonują również przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego kraju.

Czym zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie kraje na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i sporo innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]