Susz konopny CBD – garść najważniejszych informacji

W sklepach konopnych, obok szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można nabyć również susz. Licznym konsumentom nazwa oraz wygląd tego artykułu błyskawicznie kojarzy się z nielegalną substancją psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do handlu w Polsce, tak jak olejki, zawiera głównie kannabinoidy, ale nie THC (stężenie tej substancji – według obowiązujących regulacji – nie może być wyższe niż 0,2%).

Wytwarzanie suszu konopnego w naszym kraju

Susz konopny powstaje z liści oraz kwiatów konopi, zatwierdzonych do oficjalnej hodowli. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż 9 rodzajów takich konopi przemysłowych (to np. Glyana, Wojko i Tygra), a sama ich hodowla spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem wśród polskich rolników, często stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

Nad Wisłą konopie włókniste uprawia się dla kilku branż przemysłu, między innymi chemicznego czy materiałów budowlanych, jednak podlega to państwowej regulacji, co znaczy, iż przedsiębiorca bądź rolnik planujący rozpocząć ich wysiew musi uprzednio zdobyć zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Oprócz tego, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest tylko po otrzymaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Atutem konopi przemysłowych jest to, iż można uprawiać je na uprawach wewnętrznych (indoor), jak i outdoorowych, ale również i na integrujących oba te sposoby uprawach szklarniowych.

Kannabinoidy oraz terpeny – co znajdziemy w suszu konopnym?

Dlaczego wytwarzanie suszu konopnego zyskuje uznanie w Polsce? Liście i kwiaty konopi włóknistych, z których otrzymuje się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBDa czy CBDV), ale też olejki eteryczne (jak np. Pinen i Kariofinel), które dają każdej ich odmianie unikatowy, mocno wyczuwalny zapach. Terpeny obecne w kwiatach konopi włóknistych wykorzystywane są w licznych produktach kosmetycznych oraz spożywczych.

Ogólnie uznaje się, że kannabinoidy mają ogromne oddziaływanie na samopoczucie człowieka, a dzięki temu, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako suplement terapii wspomagający zmagania z stresem , bólami głowy, zapaleniem stawów i poniektórymi chorobami układu nerwowego, jak przykładowo choroba Lou Gehriga. Dużo danych o działaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można odnaleźć m.in. w artykułach medycznych dostępnych w internetowej bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).