Przetwory ekologiczne – zdrowa, naturalna żywność

Znajdź zdrową żywność na artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od dynamicznego rozkwitu przemysłu spożywczego, który trwa od początku XX wieku, produkty konsumowane przez nas na co dzień zaczęto często wypełniać różnorodnymi substancjami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Jednak razem z rosnącą świadomością nabywców odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć działanie na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz chętniej poszukują oni towarów wykonanych z żywności eko.

Eko żywność – rośliny kultywowane według wszystkich zasad rolnictwa ekologicznego

Żeby jakiś produkt trafiający na półki sklepowe w Polsce mógł nazywać się „ekologicznym”, musi sprostać kilku wymogom. Żywność eko oraz przetwory z niej wykonane muszą pozyskać określone certyfikaty wydawane przez autoryzowane do tego instytuty. Podstawową jednak właściwością spożywczych wyrobów ekologicznych jest to, iż zastosowane do ich przygotowania warzywa oraz owoce uprawiano z zachowaniem kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie korzystali z chemicznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które też szkodzą otoczeniu. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody powierzchniowe lub powodują zakwaszenie gleby, a opryski upraw chemicznymi pestycydami nieraz powodują np. obumieranie pożytecznych organizmów. Natomiast ekologiczna uprawa powoduje, że rośliny mają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych substancji dostanie się do ciała ich konsumentów.

Jak musi być oznakowana ekologiczna żywność?

Przetwory ekologiczne są poddawane nieprzerwanej kontroli we wszystkich fazach produkcji, w tym także w czasie przechowywania i transportu. Co ważne, jeśli artykuł spełnia wymogi, jego wytwórca prócz standardowych informacji m.in. o temperaturze składowania, możliwych alergenach, wadze netto, miejscu produkcji ingredientów i terminie trwałości, musi również koniecznie wskazać numer identyfikacyjny organu kontrolnego ten produkt oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli białe gwiazdy ułożone w kształt listka. Szukając ekologicznych przetworów należy więc czytać dokładnie etykiety wyrobów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie widnieje informacja o posiadanych certyfikatach.

Dane firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]