Podstawowe informacje o piłkach do siatkówki, piłki ręcznej i nożnej

Sprawdź, gdzie kupić piłki Hummel.

Nie ma wielu sportów, które można ćwiczyć bez wymogu wykorzystania konkretnych akcesoriów. Również w niektórych dyscyplinach indywidualnych, jak te ze sfery gimnastyki i lekkoatletyki, należy zaopatrzyć się w szarfę lub dysk. Jednak najlepiej rozpoznawalnym na całym świecie akcesorium sportowym, spotykanym w różnych sportach (nie tylko drużynowych), są piłki. W niniejszym wpisie prezentujemy charakterystykę 3 piłek sportowych wykorzystywanych w sportach modnych wśród Polaków.

Różnice między najważniejszymi piłkami do gier drużynowych

1. Piłka do piłki nożnej to chyba przedmiot, który odnaleźć można w pokoju każdego nastolatka, a obecnie i niejednej dziewczynki, bo o sukcesie w piłce nożnej coraz częściej marzą także kobiety. Piłka do “nogi” waży zwykle od 410 do 450 gramów, a jej obwód powinien oscylować w granicy 68-70 centymetrów. Niegdyś takie piłki sporządzano ze skóry naturalnej, dziś stosowana do tego jest przede wszystkim eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu określano “biedronką” z racji specyficznych czarnych łat, które musiały być widoczne w czarno-białych telewizorach. Dziś piłki do „nogi” produkowane są w setkach fantazyjnych wzorów oraz kolorów, a wszystkie popularne wydarzenie futbolowe ma swój unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest nieco mniejsza niż ta do „nogi”, bowiem jej obwód to między 65 a 67 centymetrów. Jest od niej niemniej jednak wyraźnie lżejsza – jej ciężar to około 260-280 gramów. W środku mieści się lateksowy pęcherz, a między nim a osłoną ze skóry (również najczęściej uszytą z eko skóry) znajduje się wyściółka z nylonu bądź bawełny. Piłki do siatkówki produkuje się w wersji indoor i beach.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z omawianych tu piłek, lecz co kluczowe jej wagą oraz rozmiary zmieniają się zależnie od tego, dla kogo piłka jest przeznaczona. Inne wymiary mają zatem piłki do piłki ręcznej dla dorosłych kobiet, inne dla dorosłych mężczyzn, a sprzęt o najmniejszym obwodzie produkowany jest dla dzieci. Stąd ciężar piłek dla piłkarzy ręcznych to od 260 do nawet 475 gramów, a ich obwód – 46 aż do 60 centymetrów. Dętka tych piłek powinna być szczególnie wytrzymała, więc zwykle wykonywana jest z lateksu. Zewnętrzna warstwa z kolei winna dobrze trzymać się dłoni.

Czy uprawiamy sport tylko dla przyjemności, czy też jesteśmy zawodowymi zawodnikami, powinno się inwestować w sprzęt bardzo dobrej jakości. Zagwarantuje to nie tylko wyższy komfort w toku rozgrywki – lepsza piłka z pewnością będzie służyć też dłużej.

Dane firmy:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]