Jak wybrać urządzenie do oczyszczania powietrza?

Problem złej jakości powietrza dręczy nawet mieszkańców małych polskich miasteczek. Powietrze w Naszym kraju jest jednym z najmocniej zanieczyszczonych w całej środkowej Europy. Brak wytycznych dotyczących instalacji grzewczych i sankcji za utylizację w kominkach niebezpiecznych materiałów (jak np. produkty z plastiku czy gumy) oraz trwający przez lata brak zarządzeń dotyczących domowych instalacji grzewczych, wywołały wysokie zapylenie powietrza. Działa to negatywnie na samopoczucie Polaków. Czy można w takim razie zatroszczyć się o oczyszczanie powietrza we własnym zakresie?

Sprzęt do oczyszczania powietrza dla do użytku domowego

Kwestia oczyszczania powietrza to problem, który wszystkie kraje rozwinięte powinny jak najszybciej rozwiązać, jeśli zależy im na zdrowiu ich mieszkańców. Będzie to zapewne skomplikowany oraz długi proces. Jednak zamiast czekać, aż powietrze polepszy swoją jakość, można już w tej chwili samemu zadbać o jego oczyszczenie. Za sprawą pokojowych oczyszczaczy powietrza w kilkanaście minut można efektywnie odfiltrować drobinki pyłu zawieszone w powietrzu (PM2,5 i PM10), jak również większość zarazków i grzybów, wywołujących często poważne problemy zdrowotne. Plusy używania sprzętu do oczyszczania powietrza dostrzegają w szczególności osoby chorujące na astmę czy alergię, ale i osoby zdrowe szybko odczują dobroczynne oddziaływanie czystego powietrza.

Szukając urządzeń do oczyszczania powietrza zwrócić uwagę na atesty

Osoby zamieszkujące blisko autostrad i rezydenci silnie zindustrializowanych obszarów powinni kupić oczyszczacze, które skutecznie uporają się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Idzie tutaj głównie o przefiltrowanie drobinek pyłów zawieszonych, oznaczanych skrótami PM10 i PM2.5. W toku oczyszczania powietrza urządzenie powinno też wyłapać nie tylko zalążki grzybów, mikroorganizmy i wirusy, ale też groźny dla zdrowia formaldehyd, który jest obecny w naszym otoczeniu w większej lub mniejszej kondensacji. Zamawiając sprzęt do oczyszczania powietrza, powinno się upewnić się czy ma ono adekwatne certyfikaty.