Kwestia zanieczyszczenia powietrza trafiła już do świadomości statystycznego Polaka i rzadko jest lekceważona. Mieszkańca Polski mają świadomość, iż czystość powietrza, które każdego dnia wdychamy, mocno oddziałuje na nasz stan fizyczny. Niemniej jednak póki nie zostaną wdrożone systemowe rozwiązania, każdy jest zmuszony samodzielnie zatroszczyć się o swoje samopoczucie, na przykład poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka na polskim rynku

Im bardziej rozwinięty rejon, tym większe jest zagrożenie obecności dużej kondensacji pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Na rozwój licznych schorzeń układu oddychania podatni są przede wszystkim mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich i terenów w sąsiedztwie fabryk wypuszczających do atmosfery spore ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne stosowanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w dużej mierze ograniczyć negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza licznych cenionych producentów, jak m.in. LIFAair, Cado czy Airdog, od lat obecne są w ofercie wielu sklepów, toteż nie jest to obecnie coś nowego na rodzimym rynku. Co istotne, poza wyłapywaniem z atmosfery pyłów, często mają one także inne wartościowe funkcje.

Nawilżanie oraz wykrywanie dwutlenku węgla – dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza występują w kilku rozmiarach, wobec tego łatwo znajdziemy sprzęt najlepsze do określonej objętości pomieszczenia. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, więc bez ograniczeń można przesunąć je między pokojami. Prócz odfiltrowywania z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, zatrzymują one dodatkowo mikroorganizmy oraz grzyby, które mogą powodować rozmaite choroby czy też reakcje alergiczne, jak również groźny formaldehyd. Sporo oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co tworzy w mieszkaniu rześką atmosferę, a jednocześnie przynosi spokojniejszy sen. Niektóre urządzenia mają także czujniki ostrzegające o obecności dwutlenku węgla. Zakup oczyszczacza powietrza rekomenduje się przede wszystkim alergikom.