Charakterystyka różnych rodzajów kasków na motor

Sprawdź, gdzie nabyć kaski motocyklowe.

Każdy pasjonat motocykli ma świadomość, iż podstawą posiadania minimum bezpieczeństwa podczas jazdy jest założenie kasku. Nieważne, czy wykorzystujemy motocykl „od święta”, czy jest on naszym codziennym środkiem transportu – na każdy przejazd musimy wziąć kask motocyklowy, bowiem takie zobowiązanie nakładają na nas przepisy kodeksu drogowego. Ich nieprzestrzeganie grozi nałożeniem punktów karnych oraz mandatu, jednakże może mieć także znacznie groźniejsze skutki – w razie wypadku kierowca (albo jego pasażer) nie posiadający kasku narażeni są na ogromne urazy, a często i śmierć.

Czym różnią się konkretne typy kasków na motor?

Kaski na motor odróżniają się od siebie designem i przeznaczeniem. Istnieją cztery podstawowe rodzaje kasków:
Kaski integralne są uniwersalne i przez to prawdopodobnie najczęściej wybierane przez kierowców, gdyż można ich używać do jazdy na skuterze, jak również na motorze szosowym, sportowym. Ich reprezentatywną własnością jest zwarta struktura, co sprawia, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, niemniej jednak nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich określenie wywodzi się od tego, iż mają poruszający się (podnoszony i opuszczany) moduł części żuchwowej. To powoduje, iż są wygodne – można w nich bez trudu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać z kimś, czy napić się herbaty bez konieczności zdejmowania kasku.
Kaski otwarte nie mają w ogóle części ochraniającej szczękę – skorupa chroni jedynie górną część głowy. Nie ważą dużo, ale nie gwarantują wysokiego poziomu bezpieczeństwa, stąd zalecane są dla kierowców poruszających się na skuterach i motocyklach rozwijających niską prędkość (np. cruisery).
Kaski crossowe, czyli kaski enduro albo off-road, to kaski gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Znamionują się niewielką waga, bardziej opływowym kształtem i brakiem szybki. By go używać należy wyposażyć się także w gogle.

Wybieramy kask na motocykl – co należy sprawdzić?

Poszukując kasku motocyklowego pamiętajmy, iż po polskich drogach wolno jeździć tylko z kaskami mającymi homologację, więc dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Poza tym zwróćmy uwagę m.in. na to czy interesujący nas kask poprawnie przylega do głowy, czy wizjer jest klarowny oraz wytrzymały na zarysowania oraz czy wentylacja kasku jest wydajna.

Dane firmy:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]