Start-up AILIS pracuje nad urządzeniem do diagnostyki raka piersi

Na https://ailiscare.com odnajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o wczesnym diagnozowaniu raka piersi

Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, która co roku dotyka ponad milion kobiet we wszystkich zakątkach świata. W ogromnym odsetku kazusów ten złośliwy nowotwór rozpoznawany jest z opóźnieniem, co wielokrotnie podnosi zagrożenie przerzutów na inne organy (m.in. wątrobę czy układ kostnylub płuca), jak również zgonu. Mimo, iż od dziesięcioleci prowadzone są liczne kampanie mające na celu propagowanie cyklicznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, ciągle z powodu tego nowotworu umiera każdego roku setki tysięcy osób, w tym również mężczyzn.

Gęste piersi a trudności z diagnozowaniem raka piersi

Jedną z przyczyn trudności z wykryciem raka piersi w początkowej fazie jego rozwoju są tzw. gęste piersi. Charakteryzują się one tym, iż znajduje się w nich o wiele więcej gruczołów mlecznych od tkanki tłuszczowej. Wykrycie guzków w gęstych piersiach jest znacznie bardziej skomplikowane – anomalie w tkance są praktycznie niewidoczne, bo zarówno guzy, jak i gruczoły, oznaczone są na wynikach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany ciężko także poczuć w trakcie badania palpacyjnego. Statystyki są więc bezwzględne – kobiety mające gęste piersi są czterokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór diagnozowany jest u nich w wielu przypadkach na późnym etapie rozwoju, co drastycznie redukuje szanse efektywnego leczenia.

POD – technologia służacą kobietom

AILIS – polski start-up medyczno-technologiczny – opracował urządzenie rozpoznające zmiany nowotworowe – także te najmniejsze – u kobiet mających gęste piersi. System badania tkanek piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS opiera się na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Za sprawą obrazowania układu krwionośnego i wczesnego wykrywania procesu angiogenezy, posiada ona ogromny potencjał wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z użyciem tego urządzenia trwa raptem kilka minut i odbywa się bezdotykowo, bez obecności osób trzecich, co gwarantuje kobietom całkowity komfort. W rozwiązaniu opracowanym przez AILIS analizą rezultatów badania zajmuje się AI. Radiolog analizuje tylko przypadki, gdzie diagnoza wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo rozrostu nowotworu. Rozpowszechnienie systemu przygotowanego przez zespół AILIS w niedalekiej przyszłości przyczyni się do szybszego oraz tańszego diagnozowania raka piersi.

Dane firmy:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków