
Kliknij w to miejsce jeśli jesteś zainteresowany bólem krzyża
Powracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym pomału staje się normalnością dla sporego odsetka populacji. Współcześnie nie jest to już przypadłość, z którą borykają się jedynie osoby starsze. Siedząca praca połączona z małą aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego typu doświadczają też młodsze osoby.
Ból pleców to nie tylko wynik wadliwej postawy
Ból pleców może mieć kilka źródeł. Jego występowanie przykładowo na odcinku klatki piersiowej częstokroć związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też sygnalizować rozwijające się schorzenia narządów wewnętrznych bądź zmiany reumatyczne, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się m.in. od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Natomiast ból na wysokości łopatek, a także ból kręgosłupa lędźwiowego notorycznie jest konsekwencją przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł bądź mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego przeważnie podnoszeniem obiektów o znacznej masie czy wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, gdyż zanika po wypoczynku, jednak może on być symptomem początków dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Naturalnie ból pleców bywa też objawem różnorodnych stanów zapalnych lub urazów nierzadko tak znikomych, że odgrzebujemy je z pamięci dopiero podczas rozmowy z ortopedą.
Ból kręgosłupa – co polecają lekarze?
Bólu kręgosłupa nie wolno ignorować i należy szybko zgłosić się na konsultację z lekarzem. Zidentyfikuje on orientacyjnie typ i przyczynę bólu, po czym wystawi skierowanie do właściwego specjalisty, który zaplanuje efektywną formę terapii. Nie powinno się jednak czekać, aż dopadnie nas ból pleców. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. W tym celu specjaliści zalecają codzienny ruch, utrzymanie właściwej wagi, a także pamiętanie o poprawnej postawie np. w czasie pracy przy biurku. Napięte mięśnie karku czy pleców można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub przy pomocy aparatów do wibroterapii. Taki masaż drganiami pobudza krążenie krwi i limfy oraz umacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy.
Dane firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]