Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

urologia kraków

U pokaźnej części pacjentów badanie u urologa wywołuje skrępowanie. Schorzenia, które bada urologia, uważane są jako niesłychanie intymne, co powoduje, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie pewne przejawy choroby, często wahają się przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na badanie u urologa. Tymczasem może to skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Umów się do urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie i leczenie diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu białek, czy produkcję hormonów. O schorzeniach układu moczowego może alarmować wiele różnorodnych objawów, które często są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na jakie więc oznaki trzeba zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako bodziec do niezwłocznego umówienia się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany dotyczące moczu, a więc zauważenie w nim ropy lub krwi, jego ciemna barwa czy spienienie, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu lub wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy bywają również mniej oczywiste, np. ból w okolicy podbrzusza lub pleców, nadciśnienie tętnicze i opuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni winni umówić się do niego jeśli mają problemy z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie) czy gdy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Warto przy okazji podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci zwykle umawiają się do gabinetu lekarza urologii w celu konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), jak również leczenia wodniaka jądra, stulejki czy też torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają także mnóstwo złożonych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, plastyka miedniczek nerkowych i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]