
Tu otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące usuwania blizn na rogówce.
Oko jest wrażliwym elementem ciała i w każdej chwili może ulec uszkodzeniu. W następstwie różnorodnych chorób czy urazów na powierzchni rogówki powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak zlikwidować, wykorzystując laserowej korekcji wzroku.
Co może być przyczyną tworzenia się blizn rogówkowych?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa oka, która je chroni, a przy tym nadzoruje sposób, w jaki światło dostaje się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także bardzo elastyczna i chociaż przeważnie niewielkie jej otarcia leczą się same, często tworzą się zbliznowacenia, także na skutek naszego niedbalstwa. Co może spowodować tworzenie się blizn rogówkowych? Są one przeważnie następstwem przedostania się do oka ciała obcego, urazów np. oparzenia, zadrapania oraz skaleczenia bądź wielu chorób (przykładowo kiły). Lecz blizny rogówkowe mogą powstać też w konsekwencji niedbałego zakładania soczewek korekcyjnych. Poza wyraźnym pogorszeniem się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki wskazuje wiele innych objawów, takich jak m.in. uczucie drapania gałki ocznej, nadwrażliwość na światło czy przekrwienie oczu, więc jeśli ich doświadczasz warto czym prędzej pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie wnikliwego badania określi on rozmiar, głębokość i rozmieszczenie blizn, jak również poinformuje o opcjach ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówkowych – krótki zabieg z wykorzystaniem promienia lasera
Najbardziej rozpowszechnioną obecnie procedurą usuwania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, przeprowadzany w sporym odsetku klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia usunięcie nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego praktycznie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania całkowitego znieczulenia, wystarczy anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres kilku tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się precyzyjnie poleceń lekarza i regularnie zgłaszać się na kontrolę zgodnie z planem.
Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]