Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Zobacz więcej szczegółów o biopsji prostaty na www.scmkrakow.pl.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą i wymiarami kasztan jadalny. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak kluczowa jest jej regularna kontrola. Pomaga to zidentyfikować zapalenie lub przerost tego gruczołu, jak również odpowiednio wcześnie wykryć groźne zmiany nowotworowe. Trzeba zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego ewentualnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia powinni regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy ze wzwodem i ejakulacją, problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, ale także przerywany strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć bezsporną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym z reguły około 30 minut. Oprócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, tym samym pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog sprawdza pobrane wycinki prostaty i ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, wszczepione zastawki serca czy mała krzepliwość krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]