Drzewa genealogiczne, czyli odpowiedź na pytanie skąd pochodzimy

Znajomość historii rodziny wymagana jest do rozwoju poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budujemy świadomość własnego Ja. Większości z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach przekazywana przez rodziców i dziadków. Ale znajdują się jednak i tacy, dla których jest to niewystarczające. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest najlepszym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca wymagająca wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodziny – zwłaszcza takiego , które cofa nas kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych członków rodziny pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje zbierać można w trudno dostępnych archiwach miejskich lub księgach parafialnych. Najczęściej można przeglądać je bez żadnych opłat. Znajdują się jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Dobrze jest pamiętać, że ilość wydatków może też wzrosnąć wraz z koniecznością dojazdu do kolejnych parafii czy urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od początku swojego istnienia przebywa na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je opracować?

We wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest niezbędna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Pozwala mocniej stać się fragmentem małej wspólnoty, którą tworzy rodzina. Sprawia to także, iż przestajemy czuć się zagubieni we współczesnym świecie. To z tych powodów obecnie naprawdę dużo osób podejmuje decyzję o poleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.