Szalunki – gdzie się je stosuje?

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, odwiedź tę stronę.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Z reguły używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wówczas są one potrzebne do tego, by nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się też w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie otworów na drzwi, okna i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych ewentualnie mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może być użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większa część wykonawców oraz inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy surowce. Na ogół jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę scalają łączniki, belki, narożniki i głowice ze stali bądź aluminium.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt oraz zespołów, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi. Zakup wszystkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby rentowny . Dużo mądrzejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]