Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Niepowtarzalny blask oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat szczyci się wielkim uznaniem miłośników ozdób. Choć na pierwszy rzut oka nietrudno pomylić się, że to odmienny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są skutkiem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ gorąca oraz pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – odcienie

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależą w szczególności od kruszcu, którym jest pokryty. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, powstający w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, że kamień ma fioletowy kolor, niebieski zaś jest skutkiem podgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze efekty daje stosowanie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak przed momentem wspomnieliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Często używają go zatem do wyrobu naszyjników, kolczyków i pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do eleganckich strojów – świetnie prezentuje się także w pracy. Istotna okazuje się też różnorodność barw, sprawiająca, że prościej można wybrać biżuterię do konkretnego stroju.