Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Chcesz kupić obrączki Kraków? Wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie emocjonującym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże małżonków na zawsze, a oznaką ich uczucia, wierności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Dzieje oraz obyczaje dotyczące obrączek ślubnymi

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się elementem ceremonii ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później, o czym jednakże niewiele osób wie. I choć uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne eskapady, jednakże tradycja ta upowszechniła się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak przykładowo w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Egipcie, w Wielkiej Brytanii albo we Włoszech, zakłada się je na lewą rękę, gdzie wedle niegdysiejszych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą oraz wybierają obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek tradycja mówi, że narzeczona nie powinna ich kupować, gdyż jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dawniej z mosiądzu, obecnie ze złota bądź platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszą estetyką. Przez wiele stuleci sporządzano je z przeróżnych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak miedź lub stal) uosabiające moc uczucia. Dziś do ich stworzenia używa się z reguły złota i platyny, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, są one też częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej nabywane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, świadczą również często usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź istotny dla małżonków cytat.

Dane firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]