
Kochamy cyrkonie, bo są piękne, wdzięczne i biżuteria z nimi zawsze wygląda wspaniale. Chcecie poznać cyrkonie nieco bliżej? Przygotowaliśmy dla was zestaw ciekawostek.
Skąd biorą się kolorowe cyrkonie?
Podstawowy kolor cyrkonii to … brak koloru. Cyrkonia jest transparentna. Jeśli jednak na etapie produkcji, doda się nieco odpowiedniego składnika, można stworzyć cyrkonie w każdym kolorze tęczy.
Aby zrobić cyrkonię niebieską, należy dodać kobalt. Zieloną – chrom. Pomarańczową lub czerwoną – cer. Brązową – nikiel.
Cyrkonie są nieskazitelne
Dokładnie tak. W procesie produkcji tworzy się kamienie pozbawione wad. Niestety, w trakcie użytkowania mogą na niej pojawić się drobne zarysowania, dlatego nie jest aż tak trwała jak diament.
Cyrkonia jest stosowana w przemyśle
Choć najczęstszym sposobem wykorzystania cyrkonii jest jubilerstwo i ozdoby, to cyrkonie stosuje się również w niektórych gałęziach przemysłu – np. do analizowania ilości tlenu w spalinach (ze względu na to, iż cyrkonia może znieść bardzo wysokie temperatury).
Cyrkonie są cięższe od diamentów
I to aż o 75%. Choć oczywiście mając pierścionek z 4 mm cyrkonią trudno będzie nam zauważyć różnicę. Mimo tego, że są cięższe, to wcale nie są twardsze (diament w końcu jest najtwardszym z minerałów).
Bogacze uwielbiają cyrkonie
Oczywiście, zamożni kupują brylanty, ale … ich nie noszą. Ryzyko zgubienia bądź utracenia kosztownego pierścionka jest zbyt duża. Brylanty są tak naprawdę jedynie lokatą kapitał, a na co dzień (i na większe wyjścia) większość najbogatszych kobiet używa wykonywanych na zamówienie replik z cyrkoniami!
Gdzie produkuje się najwięcej cyrkonii?
Jeśli stawialiście na Chiny, to się nie zawiedliście. Czasami można odnieść wrażenie, że cały świat jest produkowany w Chinach prawda? Cyrkonie również. Chiny (a na drugim miejscu Tajlandia) są największymi producentami cyrkonii.
Cyrkonię odkryto w Niemczech
Ale to dopiero Rosjanie są odpowiedzialni, za jej wprowadzenie do produkcji masowej. Niemiecki mineralog, który odkrył cyrkonię (w 1939 roku) de facto zignorował ten fakt uznając, że jest minerał bez znaczenia. Dopiero Rosjanie odtworzyli procedurę (w latach 70 tych) i zaczęli tworzyć biżuterię z cyrkoniami.
Jak duża jest największa cyrkonia świata?
Jedna z największych cyrkonii do Dare Devil. Facetowana cyrkonia w kolorze łososiowym waży 5,845 karatów i należy do Johna Baumlera z Rzymu. Kamień jest tak duży (ma wielkość dwóch złączonych dłoni) że nie mógłby być elementem biżuterii (nawet haute couture). Można by wykroić z niego około 6000 kamieni do pierścionków zaręczynowych. Jest wart około 5000 $.
Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/8-ciekawostek-o-cyrkoniach/