Nie szukaj już więcej! W tym miejscu zaopatrzysz się w silniki DC.

Dużo przedmiotów, z którymi stykamy się codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Ogromne lub niewielkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani z jakich elementów składają się.

Silniki prądu stałego – co należy wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych DC jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w rozmaitego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Thomas Edison, Zénobe Gramme oraz Moritz Jacobi. Silniki elektryczne prądu stałego skonstuowane są ze rotora, komutatora, nieruchomego stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne i szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie używane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za fenomenalną niezawodność oraz bezszelestne działanie.

Silniki prądu stałego znajdziesz w wielu popularnych sprzętach

Teza, iż silniki elektryczne DC są stosowane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są podzespołem sterowanych zdalnie samochodów czy pociągów, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które zapewne podarujemy także naszym pociechom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej czy wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą normalnością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silników prądu stałego używają także entuzjaści elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki prądu stałego o niedużej mocy bez trudu da się kupić w sklepach dla hobbystów bądź z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]