Dalsze informacje o motoreduktorach.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenia przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Motoreduktory – poznaj zasadę ich działania

Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w najróżniejszych zastosowaniach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, toteż zawsze zauważalna jest pewna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą dodatkowo inne moduły jak hamulce albo sprzęgła. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które można bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a niekiedy miesiące, na pracochłonne wyliczenia oraz testy pojedynczych zestawów części. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkotrwałego lub długotrwałego okresu pracy, a także do dużych, średnich bądź lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię wielostopniową, pozwala uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka typów silników (AC, BLDC, DC oraz bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Brak chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka lub przemysł, dzięki motoreduktorom działają różne automaty, takie jak wirniki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo kolejki górskie. Ogromne spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy sprawiła, że liczbę potencjalnych zestawów, jakie dzisiaj mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w tysiącach, ale wręcz w milionach.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]